هر آنچه لازم است راجع به خستگی و انواع آن بدانید.

تقریبا همه ما می دانیم که خستگی یک مشکل شایع و اساسی است که شامل یک وضعیت جسمی و روحی بسیار خسته است . خستگی جسمی و روحی متفاوت است اما اغلب در کنار هم اتفاق می افتند . اصولا خستگی جسمی طولانی مدت نیز می تواند منجر به خستگی ذهنی شود .

همچنین خواب ضعیف در صورت ادامه می تواند منجر به خستگی شود و طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، از هر 3 آمریکایی 1 نفر می گویند که خواب کافی ندارند .

بنابراین طبق بررسی های انجام شده ، موسسه ملی قلب ، ریه و خون (NHLBI) توصیه می کند که روزانه 7 تا 8 ساعت در بزرگسالان بالای 18 سال بخوابید .

در این مبحث قصد داریم به عواملی که باعث خستگی میشود بپردازیم .

متاسفانه خواب ضعیف با انواع مشکلات پزشکی و شرایط بهداشتی همراه است .


این شامل:

• چاقی

• افسردگی

• دیابت

• فشار خون بالا

• بیماری قلبی

لازم است بدانید که کمبود خواب باعث می شود فرد از انجام کارهای معمول خود جلوگیری کند . این می تواند بیرون آمدن از رختخواب در صبح را سخت کند . به عنوان مثال در جاده ایمنی تأثیر بگذارد ، به یک نگرانی بهداشت عمومی تبدیل می شود . همواره در موارد شدید تر ، فرد ممکن است علائمی شبیه به حالت مسمومیت نشان دهد .


 

اطلاعات اساسی در مورد خستگی :


عمدتا ، خستگی می تواند به دلیل انواع شرایط پزشکی و مشکلات سلامتی نیز باشد . در همین راستا ، برخی از دلایل می تواند شامل کم خونی ، شرایط تیروئید مانند تیروئید پرکار یا کم کار ، دیابت ، بیماری های ریوی و قلبی و به تازگی زایمان باشد . اگر یک بیماری بهداشتی مانند دیابت تشخیص داده شود و به درستی مدیریت شود ، ممکن است خستگی را از بین برود .

بدین ترتیب بهتر است بدانید که یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم می تواند به کاهش خستگی بسیاری از افراد کمک کند .


انواع خستگی


 اصولا خستگی می تواند بیدار ماندن یا صبح از خواب بیدار شدن را سخت کند . انواع مختلفی از خستگی وجود دارد که در ادامه مطلب به آن نیز اشاره می کنیم :


خستگی جسمی: معمولا فرد برای انجام کارهایی که انجام داده است یا قبلا انجام می داده است ، از نظر جسمی کار سختی است ، به عنوان مثال ، بالا رفتن از پله ها. این شامل ضعف عضلات است. تشخیص ممکن است یک تست قدرت باشد .

خستگی ذهنی: این نوع خستگی فرد را در تمرکز روی چیزها و ماندن در کار سخت تر می کند. ممکن است فرد احساس خواب آلودگی کند و یا در هنگام کار بیدار باشد .


خواب آلودگی یا خستگی؟


در حالت معمول ، خواب آلودگی می تواند در شرایطی اتفاق بیفتد که فرد به اندازه كافی از كیفیت خواب برخوردار نباشد ، یا عدم تحریک وجود داشته باشد .

همچنین می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی باشد که در خواب اختلال ایجاد می کند ، مانند آپنه خواب یا سندرم ساق پا .

خواب آلودگی معمولی احتمالا کوتاه مدت است . خوابیدن و خواب آلودگی غالبا با گرفتن خواب منظم قابل حل است . خستگی ، به خصوص خستگی مزمن ، معمولا با یک وضعیت پزشکی یا مشکل بهداشتی مرتبط است .

همچنین ممکن است این بیماری مزمن خود باشد که به آنسفالومیلیت یا میالژیک (ME) یا سندرم خستگی مزمن (CFS) معروف است .


علل خستگی


تقریبا خستگی با بسیاری از شرایط سلامتی همراه است:

1) مسائل مربوط به سلامت روان

در حقیقت این می تواند ناشی از استرس ، محرومیت و اندوه ، اختلال در خوردن غذا ، سوء مصرف مشروبات الکلی ، سوء مصرف مواد مخدر ، اضطراب ، رفتن به خانه ، کسالت و طلاق باشد. این بیماری ممکن است همراه با افسردگی بالینی باشد ، یا به دلیل خود افسردگی یا به دلیل مشکلات مرتبط با آن مانند بی خوابی.


2) دلایل غدد درون ریز و متابولیک

همواره شرایطی مانند بارداری ، بیماری کوشینگ ، بیماری کلیه ، مشکلات الکترولیت ، دیابت ، کم کاری تیروئید ، کم خونی و بیماری کبد همه می توانند منجر به خستگی شوند.


3) داروها

این نکته را مد نظر قرار دهید که برخی از داروهای ضد افسردگی ، ضد فشار خون ، استاتین ها ، استروئیدها ، آنتی هیستامین ها ، ترک دارو ، داروهای آرام بخش و داروهای ضد اضطراب می توانند باعث خستگی شوند. تغییر در دوزها یا متوقف کردن دارو ها نیز می تواند دلیلی بر خستگی باشد .


4) شرایط قلب و ریه

دقت داشته باشید که ذات الریه ، آریتمی ، آسم ، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) ، بیماری قلبی دریچه ای ، بیماری عروق کرونر قلب ، نارسایی احتقانی قلب ، GERD ، ریفلاکس اسید و بیماری التهابی روده (IBD) می تواند باعث خستگی از جمله بسیاری دیگر از بیماری های قلب ، ریه و گوارشی شود .


5) مشکلات خواب

در حالت کلی ، کار دیررس ، کار شیفتی ، آپنه خواب ، نارکولپسی ، بی خوابی و رفلاکس مری می تواند منجر به کمبود خواب و خستگی شود.


6) مواد شیمیایی و مواد

متاسفانه کمبود ویتامین ، کمبود مواد معدنی ، مسمومیت و مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار یا الکلی ممکن است خواب طبیعی را مختل کند ، به خصوص اگر این مواد بسیار نزدیک به زمان خواب مصرف شوند .

 


7) بیماری ها ، شرایط ، حالت ها و درمان های مختلف

لازم است بدانید که سرطان ، شیمی درمانی ، آنسفالومیلیتیت میالژیک (ME) ، پرتودرمانی ، سندرم خستگی مزمن (CFS) ، فیبرومیالژیا ، لوپوس سیستمیک ، آرتریت روماتوئید ، چاقی ، ریزش خون شدید و ضعف سیستم ایمنی بدن همه می توانند باعث خستگی شوند. خستگی نیز می تواند نشانه عفونت باشد.

برخی عفونت هایی که باعث خستگی شدید می شوند شامل مالاریا ، سل ، مونونوکلئوز عفونی ، سیتومگالوویروس (CMV) ، عفونت HIV ، آنفولانزا و هپاتیت از جمله عوامل دیگر است .8) درد مزمن

فراموش نکنید که بیماران مبتلا به درد مزمن اصولا در طول شب بیدار می شوند . قاعدتا آنها خسته و استراحت ضعیف از خواب بیدار می شوند و قادر به خواب خوب نیستند. همچنین ترکیب درد و کمبود خواب می تواند باعث خستگی مداوم شود . برخی از بیماری ها و شرایطی که درد نشانه اصلی آن است ، مانند فیبرومیالژیا ، ممکن است با سایر شرایط مانند آپنه خواب نیز مرتبط باشد . در اینصورت این نیز بیشتر علائم خستگی را بدتر می کند . در یک مطالعه در مورد فیبرومیالژیا و خواب ، نیمی از مبتلایان به فیبرومیالژیا نیز دچار آپنه خواب بودند .

مطالب ما را در پرشین بلاگ دنبال کنید :/ 0 نظر / 10285 بازدید